26.07.2016 r.
Biblioteka słubicka serdecznie zaprasza do obejrzenia niezwykłej wystawy fotografii Grzegorza Sawko. Cieszymy się bardzo, że możemy zaprezentować kolejnego artystę lokalnego, niezwykłego pasjonatę przyrody, w szczególności ptaków. Grzegorz Sawko pochodzi z terenu gminy Cybinka, z małej, urokliwej miejscowości Białków.
Z wykształcenia jest mgr socjologii, w latach 2001-2006 był pracownikiem Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, od 2006 r. jest kuratorem sądowym. Pasja fotografowania zrodziła się w okresie pracy w parku krajobrazowym.
W latach 2003-2006 współpracował z Agencją Fotograficzno-Wydawniczej DIAPRESS. W tym czasie prócz fotografii zrodziła się pasja filmu przyrodniczego. Jest współautorem zdjęć m.in. do filmu „Niezwykłe życie zwykłej rzeki”, opowiadającym o przyrodzie doliny środkowej Odry, który w 2007 r. brał udział w Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego w Łodzi.

Fotografia przyrodnicza to jego sposób na życie. Każdą wolną chwilę poświęca fotografii. Ptaki stanowią główny cel jego fotograficznych eskapad. Fotografuje głównie dla własnej satysfakcji – przebywanie w terenie, kontakt z naturą, sam proces przygotowania do zdjęć jest dla niego najważniejszy – pozwala mu odreagować stresy codziennego życia, oderwać się od rzeczywistości.

Fotografie autorstwa Grzegorza Sawko znajdują się m.in. w następujących publikacjach: „Przyroda Gminy Drezdenko”, „Bory Lubuskie. Leśny Kompleks Promocyjny”, „Opracowanie Ekofizjograficzne Województwa Lubuskiego”, „Przyroda Ziemi Lubuskiej”. Jest również autorem tekstów przyrodniczych m.in. w albumach „Krzesiński Park Krajobrazowy”, „Barwy Przyrody Wielkich Rzek Ziemi Lubuskiej” i publikacji naukowej „Fauna Doliny Odry Okolic Cybinki”.

źródło: http://nowy.foto-ptaki.pl/fotograficy/nasi-autorzy/7-grzegorz-sawko