16.05.2018 r.

(Do)wolność czytania! Pod tym hasłem od 8 do 15 maja w całej Polsce trwał XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach, jak co roku, włączyła się do wspólnego świętowania.  

 Tydzień Bibliotek to ogólnopolski program, którego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.   Z tej okazji można było skorzystać z wielu interesujących atrakcji przygotowanych dla czytelników małych i dużych naszej książnicy.

Pierwszy dzień obchodów Tygodnia Bibliotek rozpoczęli nasi milusińscy z Grupy Zabawowej. Piknik z książeczką odbył się na zielonej bibliotecznej trawce. Siedząc na kocykach, dzieci z ogromną ciekawością wysłuchały różnych opowiastek.Na pikniku nie zabrakło zabaw ruchowych, manualnych oraz wykręcanych przez mamę Asię zwierzątek balonikowych. Przemiłą niespodzianką dla Pań bibliotekarek była pamięć Grupy Zabawowej o Dniu Bibliotekarza. Z tej okazji prowadzące zajęcia Panie otrzymały pachnące różyczki, całuski i upominki.                


Kolejny dzień, to Dzień Europy! Podczas warsztatów bez granic ph. „Polski folklor, czyli kolorowy zawrót głowy” uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Folklor i kultura ludowa Polski”, ozdobili papierowe torby we wzory ludowe, pochodzące z różnych regionów naszego kraju. Obejrzeli również fragment bajki pt. „Pyza na polskich dróżkach”. Na koniec warsztatów wszyscy mali uczestnicy otrzymali pamiątkową chorągiewkę oraz biblioteczny balonik.  

Kolejny dzień z biblioteką słubicką i kolejne ciekawe spotkanie, tym razem „kulinarnie wśród książek”. 10 maja odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Kulinarnego Czwartku”. To sałatki stały się motywem przewodnim majowego spotkania. Każda z uczestniczek przyniosła własny pomysł i w efekcie pojawiły się sałatki te tradycyjne, i te bardziej wymyślne m.in. z ziemniakami, z ryżem, ze śledzikiem, z fasolką, z rukolą, z sałatą lodową i ze szparagami. Okazało się, że niekiedy z tych samych albo prawie tych samych składników powstają zupełnie różne potrawy. Na koniec odbyła się degustacja, rozmowa o składnikach, przyprawach i ulubionych smakach, ale też o ekologii i zdrowej żywności.                      

Następne dni upłynęły na spotkaniach z przedszkolakami. Tym razem Panie bibliotekarki spakowały książeczki, teatrzyk kamishibai i wyruszyły w odwiedziny do słubickich przedszkoli. Podczas spotkań bibliotekarki wspólnie z dziećmi czytały bajki, bawiły się i rozmawiały o korzyściach i radości płynących z czytania książek. Wszystkie dzieci zostały zachęcone do czytania książek i zaproszone do biblioteki!

Galeria zdjęć