02.03.2017 r.
Były już zupy, były sałatki, przyszła więc pora na pyszne delicje. W każdym z nas drzemie łasuch i czasami lubimy zjeść coś słodkiego. Owszem, możemy wybrać się po sernik czy jabłecznik do cukierni. Kiedy jednak na naszym stole pojawia się własnoręcznie upieczone ciasto, to jego rozchodzący się zapach przyciągnie nawet tych, którzy na co dzień sumiennie liczą kalorie. Po prostu domowym wypiekom trudno się oprzeć. Nie trzeba być koniecznie cukiernikiem, aby miło zaskoczyć naszych bliskich. Inspiracji wystarczy poszukać na naszych spotkaniach Kulinarnych Czwartków.
Na marcowym spotkaniu klubowiczki wspólnie upiekły jabłecznik. Podczas przygotowywania ciasta dzielono się dobrymi radami, dzięki którym nasze wypieki mogą zyskać kolejne walory.
Nasze ciasto wyszło przepyszne, czego dowodem jest fakt, że nad podziw szybko znikało z talerzyków. Ogromnym atutem naszej szarlotki jest niezmierna łatwość jej przygotowania. Polecamy!

Przepis na pyszną szarlotkę:

1 szklanka mąki
1 szklanka cukru
1 szklanka kaszy manny
1 łyżeczka proszku do pieczenia
kostka margaryny
1 kg jabłek
2-3 łyżeczki cynamonu
Mąkę, kaszę, cukier oraz proszek do pieczenia dokładnie mieszamy w misce. Przygotowaną mieszankę dzielimy na trzy równe części. Obrane jabłka trzemy na grubej tarce. Na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę wysypujemy 1/3 masy, wykładamy połowę startych jabłek, posypujemy cynamonem. Na wierzch wysypujemy kolejną warstwę masy, wykładamy drugą połowę startych jabłek, posypujemy cynamonem. Następnie wysypujemy ostatnią porcję masy. Na wierzchu układamy obok siebie pokrojoną w cienkie plasterki margarynę tak, aby cała zawartość blachy była dokładnie przykryta. Pieczemy około 45 minut w temperaturze 180 ºC.
Zamiast świeżych jabłek możemy wykorzystać jabłka prażone.

Galeria zdjęć