Grupa ZabawowaCo to jest Grupa Zabawowa?

  • jest to grupa różnowiekowa dla dzieci od 1,5 do 3 lat,
  • dzieci przychodzą z rodzicami,
  • dzieci bawią się ze sobą, a rodzice uczestniczą w zabawie,
  • dzieci przebywają w bezpiecznym i inspirującym otoczeniu,
  • rodzice współtworzą program zajęć,
  • nad jakością zajęć czuwa odpowiednio przeszkolony animator.


     W Grupie Zabawowej, w odróżnieniu od innych form opieki nad najmłodszymi dziećmi, rodzice  towarzyszą swoim dzieciom podczas zajęć. Nie tylko służy to dobremu  samopoczuciu dzieci, lecz także pozwala rodzicom rozwijać własne umiejętności wychowawcze i wzmacniać relacje z dziećmi.

Rodzice mają szansę odkrywać wartość wspólnej zabawy i jej znaczenie dla rozwoju dziecka. Zajęcia odbywają się systematycznie, z udziałem animatorów przeszkolonych przez Fundację Komeńskiego, którzy w trakcie pierwszych spotkań będą pokazywać rodzicom jak stymulować rozwój dziecka, a z czasem ich rola ograniczy się tylko do pomocy i koordynacji zajęć.

Wszystkie zabawy są spontaniczne i dzieci same decydują o tym w co chcą się bawić w danym momencie. Nie ma przymusu wspólnej zabawy – jedne dzieci malują, a inne oglądają książeczki lub bawią się zabawkami. Celem spotkań jest również wymiana doświadczeń z innymi rodzicami, wzajemne wspieranie się.Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata :) Podobnie było dziś u nas na zajęciach. Bawiliśmy się przy kolorowej chuście, śpiewaliśmy, robiliśmy ozdoby świąteczne,
czytaliśmy książeczki  i oczywiście wesoło spędziliśmy czas!

Podczas zajęć dzieci obejrzały i wysłuchały bajkę pt:”Groszki” Françoise Malnuit zaprezentowaną w formie teatrzyku kamishibai.
Dzieci poznały historię groszka, który z małego nasionka stał się piękną roślinką.

Oj, działo się, działo w Grupie Zabawowej! Na dzieci czekała dzisiaj wspaniała przygoda kulinarna, a mianowicie pieczenie ciasteczek. Dzieci przygotowywały ciasto, mieszały, ugniatały, formowały ciasteczka. Wszyscy wspaniale poradzili sobie z tym zadaniem.

Różne misie są... Jest miś mały i duży, jest smutny i wesoły, jest odważny i nieśmiały...
A do nas przybyły małe, białe niedźwiadki polarne, które zostały wykonane przez dzieci.

Świętowania Walentynek nie mogło zabraknąć w naszej Grupie Zabawowej! Walentynkowe serduszka i kolor czerwony przewijały się podczas niemal wszystkich aktywności dzieci.

Na dworze zimno i nawet nie biało, jak na zimę przystało, a u nas w bibliotece bajecznie kolorowo, cieplutko i wesoło. Dzisiaj dzieci bawiły się nowymi, kolorowymi klockami.

Karnawał w pełni! Nasze dzieci miały swój własny bal. Bibliotekę odwiedziły w tym dniu m.in. małe księżniczki, wróżka, kotek, Superman, Spiderman oraz Zygzak McQueen!

Hou! Hou! Hou! Odwiedził nas dzisiaj Mikołaj! Oczekując na miłego Gościa dzieci wykonały kolorowe ozdoby choinkowe, bawiły się i słuchały świąteczne utwory. Każde dziecko zostało obdarowane przez Mikołaja wyczekiwanym prezentem :)

Dzisiaj obchodziliśmy wspólnie Światowy Dzień Pluszowego Misia! Nasze dzieci również kochają swoje pluszaki i dlatego przyniosły je na zajęcia. Czytaliśmy o misiach, tańczyliśmy w rytm misiowych piosenek, układaliśmy puzzle oraz wyklejaliśmy plasteliną podobizny misia.

Kolejne spotkanie maluszków upłynęło w bardzo wesołym nastroju. Dzieci wspólnie z rodzicami bawiły się przy chuście animacyjnej, tańczyły oraz bawiły się w kącikach zabaw. Wiele radości i dobrej zabawy było w trakcie cięcia gazet, zgniatania ich i rzucania gazetowymi kulkami do celu. Zabawą okazało się również dla dzieci szybkie sprzątanie "gazetowego bałaganu" :)